Принципи Він Чун


 
   Головна » Принципи Він Чун

WCPainting

Простота, необхідність і користь ось що становить основу теорії Він Чун. Згідно з легендою, цю систему в XVI столітті створила буддійська черниця Нг Муй (Ng Mui), яка передала своє вчення молодій дівчині Ім Він Чун (Yim Wing Tsun). Її ім’я в перекладі з китайської означає «прекрасна весна», щось живе, ніжне та квітуче. Чим стиль, створений жінкою, відрізняється від створених чоловіками? Він доводить, що ніжна та м’яка сила може перемогти жорстку силу, а техніка коротких ударів рук перевершує техніку ніг, які потребують великих дистанцій.

Відвідавши тренування Він Чун, ви не побачите учнів, що розтягують м’язи ніг, готуючись завдавати ударів у голову. Вони також не виконують звичайну схему «блок-удар». Вашу увагу можуть привернути своєрідні рухи рук бійців, що виконуються під час тренування в парі. Вони мають назву Чі Сау (Chi Sau), в перекладі з китайської липкі руки. Ті, кому доводилося боротися з майстрами Він Чун, можуть засвідчити, що техніка «липких рук» дуже ефективна й небезпечна. У школі Він Чун можна побачити дерев’яні манекени, у тренуванні з якими майстри проводять досить багато часу.

Він Чун кунг-фу має п’ять основних принципів, що дозволяють краще пізнати цю систему китайського бойового мистецтва. Вони відображають людське життя, вчинки людини та гнучкість в ухваленні рішень. Це ніби перехід з одного стану в інший.

  1. Принцип центральної лінії. Він має два важливі аспекти. Перший полягає в тому, що вся увага зосереджена на обороні: руки трохи зігнуті в ліктях і виставлені вперед від центральної лінії. Лікті захищають тіло з флангів. Блоки в їхньому класичному понятті не використовуються. Другим аспектом є те, що захисні дії призначені для направлення ударів противника в сторону від центральної лінії, внаслідок чого для захисту використовується незначна кількість сил та енергії.
  2. Атака в напрямку центральної лінії противника за подобою бойового мистецтва тибетських лам і корейської школи Tchekkion. Попри те, що цей удар не виглядає складним, виконати його досить важко. Потрібно, щоби противник за допомогою вашої руки відчув вагу всього тіла.
  3. Атака по прямій лінії. Пряма лінія найкоротша відстань між двома точками. Це найкращий і найточніший напрямок удару. Практично всі прийоми Він Чун, тільки з деякими винятками, відповідають цьому принципу. «Що менше радіус кола, в якому відбувається сутичка, то ефективніші дії, стверджує Si-Jo Льон Тінг, керівник Міжнародної організації Він Чун (IWTO). Ми прагнемо кола звести в прямі лінії». Але іноді бійці Він Чун завдають не тільки прямолінійних ударів, але й дугоподібних – для запобігання прямим ударам противника.
  4. Принцип пружини. У школі Він Чун особливо підкреслюється різниця між грубою та м’якою силою. Груба схожа на міцний дуб, який можна зігнути й зламати. М’яка ж нагадує пружину, яку зламати неможливо. Пружина під впливом грубої сили стискається, але швидко звільняється і завдає удару. Руки учня Він Чун (Wing Tsun) у сутичці працюють, як дві пружини, постійно стискаються й розправляються вперед. Є прислів’я: «Пружинь під час атаки на тебе не забирай рук від противника, щоби він не робив, і нападай у той момент, коли він відкривається». Під час нападу на бійця Він Чун, він обертається пружинить, щоби набрати більше енергії своїх рук. У той час, коли противник відводить руку або ногу для наступного нападу, руки або ноги бійця Він Чун невідступно слідують за противником й автоматично завдають ударів у момент, коли противник відкритий. Тільки так м’якістю можна перемогти жорсткість.
  5. Останній принцип Він Чун одночасні атака й захист. Одним рухом відводячи удар противника від своєї центральної лінії, а іншим атакуючи, борець один і той же рух використовує для захисту й для нападу. Секрет цих дій полягає не у виборі способу виконання, а в тренуванні чуттєвості рук. Чі Сау (Chi Sau) це тренування, під час яких партнери нападають і захищаються за допомогою рук, ні на мить не втрачаючи контакту з передбачуваним супротивником. Метод «липкі руки», або ж Чі Сау, розвиває чутливість до рухів тіла супротивника, свободу й рухливість суглобів, сприяє економії сил, розвиває автоматизм рухів, потрібний у реальній сутичці. Обдумування дій є найбільшою перешкодою для швидкості їх виконання. Людина, яка звикла отримувати інформацію за допомогою каналу зору, намагається побачити незахищене місце, потім ухвалити рішення атакувати й тільки після цього почати діяти. Це повільний і ненадійний процес, оскільки зір може нас обманювати.